Bu sitenin hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı yoktur. Sakaryalı Şehit Aileleri, Gaziler ve bu tür konularla alakalı "gönüllülük" esasına göre faaliyet göstermektedir.
Şehitler Anıtına ziyaret
Şehit Babasından şehitler anıtı

Sakarya Şehit ve Gaziler Derneği’nin Emektar Kurucu ve Onursal Başkanı ve aynı zamanda 6 dönem bu Derneğin başkanlığı yapan Şehit babası Emekli Öğretmen Salim Yarar’ın öncülüğünde yapılan Şehitler anıtı açılacağı günü bekliyor. 08.01.1994 tarihinde Şırnak Maden’de terörle mücadelede 8 silah arkadaşı ile birlikte şehit olan Şehit Den. Kom. Onb. Fatih Kemal YARAR’ın Babası Salim Yarar hayırseverlerinde malzeme desteği ile Sakarya merkez çökekler mahallesinde 15 Temmuz Şehidi Şehit Ömer Halis Demir’in ve her ilden bir şehidin resminin de bulunduğu Türkiye haritalı “Vatan kahramanları” adlı anıtı yaptırdı.

                Şehit babamız Salim Yarar’ın daveti üzerine Sakarya Şehit ve Gazileri Şehitler Albümü Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Enis ŞAHİN ile birlikte yapılan şehitler anıtını ziyarete gittik. Şehidimizin Babası Salim yarar oğlu şehit olduktan sonra kendini Şehitler,Vatan,Bayrak,Atatürk ve Cumhuriyetimiz konularına adamış çok değerli bir şehit babamızdır. Salim yarar şimdiye kadar şehitler için sadece Sakarya’da değil Türkiye genelin dede birçok faaliyetlerde bulunmuştur. Bunlardan bazıları şöyle; Balıkesir Havran Koca seyit Köyü Selçuklu mimarisi Şehitler çeşmesi yine aynı köydeki okula Türk Mimarisi şehitler çeşmesi, Artvin Şavşat Atatürk Okuluna Atatürk Anıtı, Şehitler çeşmesi, aynı okula şehitler köşesi, Gazi Ortaokuluna kütüphane, Sakarya Kocaali kestane pınarı köyü gazi Ortaokulu’nda Atatürk anıtı, şehit çeşmesi, şehit köşesi ve Bayrak direği, yine Sakarya Çökekler mahallesinde 100. Yıl Mehmetçiğe saygı anıtı, Selçuklu mimarisi dört çeşme ve en son bu  anıtı hayırseverlerin malzeme desteği ile altı  ay gibi kısa bir sürede yaptırdı. Bizde Şehit babamızın daveti üzerine “Vatan kahramanları” anıtını ziyaret ettik ve çok beğendik, kendisine teşekkürlerimizi ilettik ve herkesin burayı ziyaret etmesini tavsiye ederiz. Şehit babası yapılan anıtta 81 ilden bir şehidin resminin ve Sakarya’lı 149 Şehidin isminin yer aldığını, anıtta 15 Temmuz Şehidi Şehit Ömer Halis Demir’ide unutmadı. Anıtın bir bölümünü ise Özellikle öğrencileri düşünerek eğitim köşesi olarak hazırladığını söyleyen şehit babası Yarar buraya gelenler vatan kahramanlarımızın fedakârlıklarını Çocuklarımız, gençlerimiz tarihimizi, unutmasınlar kahramanlarımızı bilsinler istedik. Burada Koca Seyit onbaşımız var, Yahya Çavuş’umuz var, Dünyanın en yaşlı Gazisi Hüseyin Kaçmaz var, İstiklal marşımızın yazarı Mehmet Akif’imiz var, Burada Çanakkale, Kurtuluş savaşı şehitlerimiz var” diye konuştu.

Yarar “Ben ömrümü bu işlere adadım bu faaliyetlerle hayat buluyorum. 23 senedir Oğlumdan kalan şehit maaşının tamamını bu faaliyetler için kullanıyorum. Hiç kimseden maddi yardım talep etmeden şehitlerimizin hatırasını yaşatma cabasındayım. Vatan kahramanlarımızın şehitlerimizin hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Ömrümün yettiği yere kadar bu tür çalışmaları sürdüreceğim” dedi. 

                Şehit babası ayrıca anıtın 18 Mart şehitler haftasında açılışının yapılması için Kaymakamlık ve Valilik makamına bilgi verdiğini 18 Mart şehitler haftasında açılışının yapılması durumunda daha da anlam kazanacağını ifade etti. Yarar anıtımız şuan tamamen tamamlanmıştır, her gecen gün ziyaretçi sayısı artmaktadır, anıtı şimdiye kadar Trabzon’dan 50 kişilik şehit ailesi grubu, Giresun’dan 40 kişilik müzik dostları grubu, Şırnak’tan Eski garnizon komutanı ve öğrenci ve öğretmenler ziyaret etti. Anıtımız Eğitim ve Kültür amaçlı ziyaret etmek isteyenlere ziyarete açılmıştır ve Sakarya Merkez Çökekler Mahallesi Vatan Caddesindeki anıtımıza ziyaret edebilirler, bu vesile ile anıtın tamamlanmasında yardımcı olan hayırsever vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum dedi. 

 

Haberin Videosu için TIKLAYIN

Daha Fazla Fotoğraf İçin TIKLAYIN

 

Facebook Share


Bu haber 600 defa okunmuştur.

Bu haber 08.01.2018 00:50 tarihinde eklenmiştir.

Esnafbul.com

Yorum Ekleyİn

Ad Soyad :
Şehir :
Mail :
(E-Mail adresiniz görüntülenmeyecek, üçüncü şahıslara verilmeyecektir.)
Mesaj :
Güvenlik Kodu

NOT: Yapacağınız her türlü yorum http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ tarafından değiştirilebilir veya yayından kaldırılabilir. Yapmış olduğunuz yorumun toplum ahlak,huzurunu şehit Aileleri,Şehitler,Gaziler ve Ailelerini rahatsız edici unsurlar taşıması halinde http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ sorumlu tutulamaz. http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ yorumunuzu yayınlama ve iptal etme hakkını saklı tutar. İlgili yargı kurumlarının istemesi dâhilinde kurumları bilgilendirir.

Habere Aİt yorumlar