Bu sitenin hiçbir kurum veya kuruluşla bağlantısı yoktur. Sakaryalı Şehit Aileleri, Gaziler ve bu tür konularla alakalı "gönüllülük" esasına göre faaliyet göstermektedir.
Kurucu Başkanın Şehit oğlu anıldı
Denizci Şehitler törenle anıldı

Sakarya şehit ve gazileri dernegi Kurucu Başkanı Şehit babası Salim yarar'ın oğlu Şehit Fatih Kemal yarar ve diğer denizci şehitler düzenlenen törenle anıldı. Şehit silah arkadaşlarını mezarı başında andılar.Şırnak'ta, yaklaşık 24 yıl önce teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Fatih Kemal Yarar'ı unutmayan komutanları ve silah arkadaşları, şehidin mezarını ziyaret ederek, dua etti.

İzmir'in Foça ilçesinde askerliğini yapan ve 23 Aralık 1993'te Olağanüstü Hal (OHAL) Bölgesi'ndeki Şırnak'a görevlendirilen Yarar, 8 Ocak 1994'te bölücü terör örgütüne yönelik bir operasyona katıldı. O gece silah arkadaşlarına şehit olacağını söyleyip helallik isteyen Fatih Kemal Yarar, 9 silah arkadaşıyla birlikte operasyonda şehit düştü.

Aradan geçen 24 yıla rağmen Yarar'ı unutmayan o dönemin komutanları ile silah arkadaşları, "Kader Birliği" adı altında düzenledikleri toplantıda, Fatih Kemal Yarar'ın Adapazarı ilçesi Çökekler Mahallesi'ndeki mezarını ziyaret etti.

 

Yarar'ın mezarına karanfil bırakan komutanları ve silah arkadaşları, dua etti. 

Şehidin mezarı başında düzenlenen programda konuşan eski Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı emekli Tümamiral Ömer Vedat Ersin, çok anlamlı bir etkinliği ifa ettiklerini söyledi.

 

Etkinliğin resmi bir hüviyetinin olmadığını, gaziler ile Mehmetçikler'in silah arkadaşlığı duygusuyla organize ettikleri bir faaliyet olduğunu anlatan Ersin, "Hem böyle bir bölüğe hem de böyle arkadaşlara komuta ettiğim için çok mutlu ve gururluyum. Şehitlerimiz, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu, temellerinde üniterlik ve laiklik yatan bu cumhuriyeti korumak için canlarını verdi. Şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız." diye konuştu.

 

Şehit babası Salim Yarar da (74), 8 Ocak'ta yapılması planlanan etkinliğin olumsuz hava koşulları nedeniyle bugüne ertelendiğini belirterek, Türkiye'nin her ilinden gelen misafirlere teşekkür etti.

 

Programın sonunda Şehit Fatih Kemal Yarar'ın silah arkadaşı Murat Kahyaoğlu ve din görevlileri tarafından Kur'an-ı Kerim okundu.

 

Şehit Fatih Kemal Yarar dualarla anıldı

Şırnak'ta PKK'lı teröristlerce girilen çatışmada şehit olan Deniz Komando Onbaşı Fatih Kemal Yarar mezarı başında anıldı.

Geçici görevle 23 Aralık 1993 tarihinde Şırnak'ta görevlendirilen 830 deniz askeriyle beraber OHAL bölgesinde giden Deniz Komando Onbaşı Fatih Kemal Yarar, görevlendirmeden 15 gün sonra 9 denizci arkadaşı ve komutanıyla beraber şehit düştü. Şehit Yarar'ı 'Levent Kardeşliği' mezarı başında yapılan törenle andı. Gerçekleşen törene Şehit babası Salim Yarar, Emekli Amiraller Vedat Ersin, Aziz Öztürk, Emekli Tuğgenaral Faruk Mimioğlu, Deniz Hava Üst Komutanı Tuğamiral Berker Emre Tok, askerler, şehidin silah arkadaşları ve davetliler katıldı.

 

Saygı duruşunun bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından emekli ve görevde olan komutanlar şehit Fatih Kemal Yarar mezarı başına çelenk bıraktı. Şehidin biyografisinin okunmasının ardından Şehit babası Salim Yarar bir konuşma yaparak, "Bizi mutlu, memnun ettiniz ve gururumuzu yükselttiniz. Mustafa Kemal Atatürk'ümüz deki hürriyetimizi şehitlerimize borçluyuz. Hür ve bağımsız yaşamanın mutlak bir bedeli vardır bu bedel çok zaman candır. Canlarıyla bedel ödeyen 9 deniz askerimizin huzurunda minnetle, şükranla eğiliyorum. Onlar çok zor işler başardılar. Öldükten sonra yaşamayı başardılar. Öldükten sonra yaşamak herkese nasip olmaz. Ruhları şad olsun" diye konuştu.

 

Şehit Kemal Yarar'ın silah arkadaşı Gazi Muzaffer Çöçü'de yaptığı konuşmada, "Bizim bu arkadaşlığımız ölene kadar devam edecektir. Böyle bir birliğin, böyle bir dostluğun bir parça olmaktan onur ve gurur duyuyorum. Vatan için omuz omuza savaşmak, tayini, alınyazısını paylaşmak şehit arkadaşının yasını tutamadan yeniden vatan görevine koşmak ve unutmamaktır. Aradan 23 yıl geçti. Araya bir nesil girdi. Arkadaşlarımız, komutanlarımız şehidini hiç unutmadı. Silah arkadaşlığı nedir, vefa nedir biliyoruz. Sizler kardeşlerimizi unutmadınız" ifadelerini kullandı.

 

Emekli Amiral Vedat Ersin ise yaptığı konuşmada, "Aynı tugaydan 40 mehmetçiğimizi, leventimizi şehit verdik. Onları hiçbir zaman unutmayacağız. Onlar Mustafa Kemal Atatürk'ün kurmuş olduğu ve temellerin de üniterlik ve laiklik yatan bu cumhuriyetin korumak için canlarını verdiler. Burada bulunan herkeste bu Kuva-i Milliye ruhunu duyuyor ve hissediyor" şeklinde konuştu. Konuşmaların sonrasında Deniz Komando Onbaşı  Fatih Kemal Yarar mezarı başında Kuran-ı Kerim okundu.

 

Program helva dağıtımı sonra toplu fotoğraf çekimi sonrasında sona erdi.

Kaynak:medyabar


Şırnak Maden Karakolu Şehitlerimiz
08 Ocak 1994 - Miraç Kandili gecesi, PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu Şehit düşmüşlerdir
1- Dnz.P.Komd.Asb.Çvş. Serhat Gencer - Kırıkkale
2- Dnz.P.Komd.Uzm.Çvş. Mustafa Sözer 
3- Dnz.İs.Onb. Fatih Kemal Yarar - Sakarya
4- Dnz.P.Komd.Er Abdullah Şener 
5- Dnz.P.Komd.Er Ali Çatal - Antalya
6- Dnz.P.Komd.Er Mehmet Akın 
7- Dnz.P.Komd.Er Sadık Çelik -Çankırı
8- Dnz.P.Komd.Er Uğur Bulat -Isparta
9- Dnz.Şöf.Er Ramazan Bilgiç
ŞIRNAK Maden Karakolu Şehitlerimizin Ruhu Şâd, Mekânı cennet olsun
Saygı, Rahmet,Minnet ve Dua ile anıyoruz...
08 Ocak 199
 

Facebook Share


Bu haber 1828 defa okunmuştur.

Bu haber 18.01.2017 00:57 tarihinde eklenmiştir.

Esnafbul.com

Yorum Ekleyİn

Ad Soyad :
Şehir :
Mail :
(E-Mail adresiniz görüntülenmeyecek, üçüncü şahıslara verilmeyecektir.)
Mesaj :
Güvenlik Kodu

NOT: Yapacağınız her türlü yorum http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ tarafından değiştirilebilir veya yayından kaldırılabilir. Yapmış olduğunuz yorumun toplum ahlak,huzurunu şehit Aileleri,Şehitler,Gaziler ve Ailelerini rahatsız edici unsurlar taşıması halinde http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ sorumlu tutulamaz. http://www.sakaryasehitvegazileri.com/ yorumunuzu yayınlama ve iptal etme hakkını saklı tutar. İlgili yargı kurumlarının istemesi dâhilinde kurumları bilgilendirir.

Habere Aİt yorumlar